Век от завръщането на малоазийските българи празнува село Орешино
неделя, 4 май 2014 г.
100 години от завръщането на малоазийските българи честваха малцината жители, а с тях и хиляди гости, дошли специално да станат част от празника в ивайловградското село Орешино.
На трети май, малкото и почти обезлюдено село, бе огласено от детски глъч, смях, веселие, музика и хиляди стиснати ръце и сърдечни прегръдки на близки и далечни роднини. През годините млади и стари, родени и израснали в Орешино, са се заселили в Ивайловград и различни части във вътрешността на страната. На честването те дойдоха със своите деца и внуци. Позапустелите къщи отново оживяха. В селото празника започна с литургия в над стогодишната църква” Света Анна”, където по-късно бе осветен и раздаден курбан за здраве.
Историята на селото в празнично слово припомни Тянка Пехливанова, която е кмет на Свирачи , но изпълнява и длъжността кметски наместник на Орешино. Поздравления към присъстващите отправиха народният представител Стефан Танев и кметът на община Ивайловград Диана Овчарова.
В словото си Стефан Танев с огорчение припомни, че все още спогодбата между България и Турция за обезщетение на малоазийските българи не е изпълнена и българското правителство трябва да работи за решаването на този болезнен въпрос, свързан с възтържествуване на справедливостта.
В празничната програма участваха фолклорната група към читалището в Свирачи, състави от Ивайловград : фолклорния хор „Яни Попов” при клуб „Тракия”, детски танцов състав , както и танцов състав „Пъстро хоро” от град Кърджали.След тяхното изпълнение мало и голямо зави кръшно българско хоро.
Правим събор на всеки пет години, за да си спомним за нашите предци, които идват от Турция със съхранено българско самосъзнание, със съхранени език, традиции и обичаи, споделяха орешинци, участвали в организацията на събора. Те са наследили песните от дедите си, които се пеят и сега . Запазени са красивите бели сукмани, които не са само спомен от сандъка на баба, защото и днес те се носят от участниците във фолклорната група в село Свирачи.
Малоазийските българи са група, формирала се в резултат на преселението на българи от Ивайловградско в Северозападна Мала Азия. Върнали се в България по време на гоненията в Турция през 1914 година.
Орешинци са потомци на дошлите през 1914 година българи от селата в Мала Азия Урумче, Чатал тепе, Чифлик, Мандър, Коджа бунар. Преди 100 години в тогавашното село Козлуджа /дн. Орешино/ се заселват 62 семейства, около 293 души. Те са настанени в опразнените къщи на изселилите се гърци и турци.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар