След десетилетие на реставрация във витрините на Националния исторически музей /НИМ/ ще бъдат експонирани предмети от стъкло и керамика - апликациите на погребална колесница от могилата край село Свирачи. Тя е част от фамилния некропол на една от най-забележителните антични вили, които са съществували в тракийските земи - Армира край Ивайловград.
Ювелирно изработените апликации от погребалната колесница от могилата на село Свирачи се реставрират повече от 10 години. Всичко е възстановено с изключително голямо търпение и прецизност.
"Всяко отделно парченце е минало под микроскоп, милиметър по милиметър, всички тези апликации, които вие виждате сега от сребро, бяха покрити с корозионни продукти, които трябваше да се свалят, за да се разкрие красотата на апликациите" - обясни Светла Цанева, ръководител на ЦЛКР към НИМ.
"Изключително ценното е, че с тези предмети по безспорен начин беше доказан тракийския произход на собствениците на това антично имение, което се е развило в прекрасния южен край - долината на река Армира" - заяви доц. Гергана Кабакчиева, археолог от НАИМ при БАН.

"Ще бъдат в две или три витрини, които ще поставим заедно с другите находки - стъклените и бронзовите съдове, в НИМ на мястото на мозайките от вила Армира" - разясни проф. Божидар Димитров, директор на НИМ.
Всеки некропол разказва за своето време. Експозицията от предмети, открити в Голямата могила край село Свирачи, обещава да покаже богатството и славата на аристократичния род, живял във вила Армира преди близо 1900 години.
части от колесницата са експонирани в музея в Ивайловград |
0 коментара:
Публикуване на коментар