Гласувайте за "Глухите камъни"
вторник, 8 октомври 2013 г.
Древни жилища, обитавани през ранно-желязната епоха, откри археологът доц.д-р Георги Нехризов от БАН край местността Глухите камъни. В тях са намерени над 100 находки.
"Глухите камъни" са включени в топ 10 на най-големите археологически открития в България на новото хилядолетие. Те се проучват от д-р Георги Нехризов от Археологическия институт с музей при БАН. Присъединяваме се към поканата на археолога да подкрепите Глухите камъни във втория тур на кампанията „Чудесата на България”, който стартира от 01.10.
Ще сме ви благодарни ако гласувате за нашия прекрасен обект и поканите ваши познати също да ни подкрепят! Правилата за гласуване са същите, но сега е подобрено отчитането - веднага след потвърждаване може да видите вашия принос в увеличаването на гласовете за "чудото". Отново може да се гласува по един път всеки ден от един и-мейл, споделя д-р Нехризов.
ето линк към сайта :
http://www.bgchudesa.com/начало.html
Нехризов проучва скалния комплекс Глухите камъни при селата Малко Градище и Дъбовец, общ. Любимец, Хасковска област от 2008 г. Комплексът включва стотици скални ниши, както и многобройни изсичания - помещения, стълби, щерна, улеи и площадки. Установени са следи от активната човешка дейност от халколита и бронзовата епоха до късното Средновековие.
Особено значими са останките от ранната желязна епоха, период през който траките са създали повечето от скалноизсечените паметници в комплекса. Една от най-големите находки е представителна църква, базиликален тип от ранновизантийската епоха, която след преустройство е фунционирала и през Средновековието.
За времето откакто работи на обекта, Нехризов успя да намери и доказателства, че живот в този район на България е имало още V-IVв. пр.Хр. Тракийският пласт находки е много добре съхранен тук. Археолозите се радват на много и добре запазени артефакти и от Средновековието. Почти отсъства пластът от I-Vв. пр. Хр. За сметка на това обаче, много интензивен е пластът от ранната желязна епоха. Той е от периода от XIдо към VIв. пр. Хр. и е с над 2,5 м. дебелина. „В България няма друг подобен обект с толкова дебел културен пласт“, категоричен е Нехризов.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар